شواهد نشان می دهد که نوزادان دارای شنوایی نرمال، در سن 1 ماهگی تا 2 ماهگی صدای افراد دیگر را از صدای مادر خود متمایز می کنند. زمانی که نوزادان نرمال به مدت 6 ماه در معرض گفتار قرار می گیرند ، توانایی تمایز صداها و الگوهای ریتمیک زبان Native را از زبان های دیگر کسب می کنند. در سن 7 تا 10 ماهگی علیرغم تفاوت هایی که نوزادان در جنس ، فرکانس پایه و فرکانس های فرمنت نشان می دهند توانایی صحبت کردن با دیگران را به دست می آورند. در سن 12 ماهگی اولین واژه ها پدیدار می شوند. از این گفته ها می توان نتیجه گرفت که تشخیص و مداخله ی زود هنگام کاهش شنوایی از اهمیت قابل توجهی برخودار است. ادیولوژیست ها به کمک برنامه های غربالگری ، کاهش شنوایی را در اولین روزهای زندگی کشف می کنند. اما این امکان وجود دارد که میزان و شکل کاهشی شنوایی تا سالیان سال بعد از تولد کشف نشود. با این حال اطلاعات جدید نشان می دهد که عملکرد بچه هایی که قبل از 6 ماهگی در برنامه ی مداخله شرکت می کنند نسبت به بچه هایی که دیرتر در این برنامه ها شرکت می کنند بهتر است. بنابراین اینکه تقویت تا زمان تکمیل شدن اطلاعات ادیولوژی رفتاری به تاخیر بیافتد معقول و منطقی نیست.
زمانی که کاهش شنوایی قبل از کسب زبان پدیدار می شود هدف از تقویت آسان کردن رشد گفتار و زبان است.
بچه های کم سن و سال دانش معنایی کاملی ندارند.
برای کودکانی که سن آنها کمتر از 6 ماه است معمولا نخستین وسیله ی شنوایی مناسب با استفاده از اطلاعات به دست آمده از پتانسیل های برانگیخته ی شنوایی کشف می شود.
تشخیص کاهش شنوایی در نوزادان و بزرگسالان مجموعه ای از روش های تست را شامل می شود. برای کودکانی که سن آن ها کمتر از 6 ماه است این تست ها شامل ASSR ، ABR ، OAE و اندازه گیری های ایمیتانس است.
در سن 6 ماهگی علاوه بر تست ABR تست VRA نیز انجام می شود. ( البته این امکان وجود دارد که در این سن از ABR استفاده نشود. در سن 24 تا 30 ماهگی از تست ادیومتری بازی یا CPA استفاده می شود. در هر دو روش VRA و CPA با استفاده از هدفون های اینسرت و سوپراورال می توان به آستانه های خاص هر گوش رسید.
مطالعات نشان می دهد که حتی کاهش شنوایی ملایم رفتار و عملکرد بچه های مدرسه ای را تحت تاثیر قرار می دهد. علاوه بر این، بچه های مبتلا به کاهش شنوایی دارای محدودیت هایی در فرکانس های بالا و بچه های مبتلا به کاهش شنوایی یک طرفه مشکلاتی در شنیدن مخصوصا در شرایط محیطی دشوار دارند. مطالعات گوناگون نشان می دهد که تقریبا 30 تا 35 درصد از بچه های مبتلا به کاهش شنوایی یک طرفه حداقل دارای نمره ی اول ( میان پیش دبستانی ها ) و نمره ی ششم می باشند.
به هنگام توصیه ی وسیله ی شنوایی برای نوزادان و کودکان کم سن و سال باید به چندین فرض اهمیت داد. به طور کلی فیتینگ دو گوشی سمعک پشت گوشی استاندارد است. کوچکی اندازه، دوام بالا و استفاده ی آسان از خصوصیات ضروری سمعک هاست. سمعک های پشت گوشی یا BTE معمولا از ایمنی و پایداری بالایی برخوردار است. رشد گوش های نوزادان انتخاب سمعک BTE را تحت تاثیر قرار نمی دهد. کوچکترین بچه ها دارای گوش هایی هستند که به حد کافی بزرگ نیست و لذا سمعک های CIC ، ITC و ITE برای این بچه ها مناسب نیست. در مواردی که کانال گوش به حد کافی بزرگ است خطر ایمنی برای بچه های فعال (Active ) بالاست.
علاوه بر این رشد سریع کانال گوش در سال های اول زندگی ساخت مجدد تنه ی سمعک را به همراه دارد. معمولا یک سمعک پشت گوشی که به یک قالب متصل است و از مواد نرم ساخته شده است ، ایمنی بالایی دارد. سمعک های پشت گوشی به تعمیرات کمتری نیاز دارند و با سیستم های FM وسایل کمکی دیگر سازگاری بیشتری دارند. معمولا سمعک های جیبی کمتر استفاده می شوند؛ مگر اینکه به هیچ وجه نتوان فیدبک اکوستیکی را کاهش داد. حتی هنگامی که دو گوش از نظر قرینگی اختلاف قابل توجهی با یکدیگر دارند، فیتینگ دو گوشی مناسب تر از فیتینگ یک گوشی است. به هنگام وجود یک عارضه ی واضح در گوش مانند آترزی یا به هنگام عدم وجود شنوایی در یک گوش فیتینگ تک گوشی ضروری است. هنگامی که فرآیند فیتینگ فقط براساس نتایج ABR صورت می گیرد استفاده از دو سمعک ضروری است زیرا عدم وجود پاسخ در تست ABR نشان دهنده ی عدم شنوایی نیست. هنگامی که تست رفتاری شواهد زیر را نشان می دهد استفاده از فیتینگ یک گوشی مناسب تر است:
1) مبتلا بودن یک گوش به anacusis ( کری کامل )
2) کوچک بودن محدوده ی پویایی
3) کاهش عملکرد یکی از گوش ها به هنگام فیتینگ دو گوشی ، در برخی موارد استفاده از سیستم FM در طول سه سال اول زندگی ضروری است.
به هنگام استفاده از سیستم FM نسبت سیگنال به نویز (S/N) تا حد 18 دسی بل پیشرفت می کند. استفاده ی انتخابی از سیستم های FM در محیط های غیر آناتومیک ( مانند مغازه های پیاده رو ، ماشین های سفر، پارک ها و باغ وحش ها) شنوایی و رشد زبان را برای بچه های مبتلا به کاهش شنوایی بهبود می بخشد.