در این مقاله قصد داریم در مورد تجویز سمعک در نوزادان و کودکان صحبت کنبم
بر اساس آمارهای جهانی سالانه تعداد بسیار زیادی کودک کم شنوا و ناشنوا به دنیا می آید، به همین جهت غربالگری شنوایی نوزادان در بدو تولد امری ضروریست.
غربالگری شنوایی در نوزادان 12 ساعت پس از به دنیا آمدن انجام می شود و عموما آزمون OAE گرفته می شود که اگر نوزاد در این آزمون قبول شود، در 3 ماهگی مجددا مورد بررسی قرار می گیرد اما اگر در آزمون بدو تولد رد شود؛ مجددا 2 هفته بعد مورد بررسی قرار می گیرند.
پس از انجام آزمون های OAE و ABR و ASSR حدود آستانه های شنوایی نوزاد به دست می آید که در کلینیک دانیال با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا حدود آستانه های شنوایی دلبند شما را به دست می آورند. و اگر نوزادی به کم شنوایی مبتلا باشد؛ باید مداخله صورت بگیرد که در اکثر مواقع مداخله به صورت تجویز سمعک می باشد.
کم شنوایی یا ناشنوایی در نوزادان یک مشکل اساسی و حیاتی می باشد و بی توجهی به این امر مهم از طرف خانواده ها علاوه بر ناشنوایی به عدم تشکیل سیستم گفتاری کودک منجر می شود. کودکان با مشکل شنوایی توانایی برقراری هیچ گونه ارتباط گفتاری را نخواهند داشت و برای ارتباط نیاز به استفاده از زبان اشاره و ... دارند.
نکته1: توجه داشته باشید که بعضی از کم شنوایی ها پیشرونده هستند و در آزمون های پس از تولد ممکن است قبول شوند؛ اما کم شنوایی شان پس از مدتی شروع می شود و در طی سال های بعد بیشتر هم می شود!
نکته2: کودکانی که به هر دلیل در بخش NICU بستری شده اند، زردی بالا، تعویض خون و دریافت داروی سم گوش در دوران بارداری داشته اند؛ باید تحت نظر مستقیم شنوایی شناس به طور دوره ای ارزیابی شنوایی انجام دهند، به این دلیل که این دسته از کودکان جز کودکان پر خطر محسوب می شوند و امکان ایجاد کم شنوایی پس از مدتی وجود دارد.
پس از محرز شدن کم شنوایی کودک میبایست سمعک متناسب با افت شنوایی دریافت گردد که در اکثر مواقع مجبور به تجویز سمعک پشت گوشی هستیم که هر چه این اقدام سریعتر باشد باعث می شود که گفتار کودک سریعتر شکل بگیرد و از کودکان هنجار همسن سال خود عقبتر نباشد.

 تجویز سمعک در اطفال

 


در بعضی از موارد لاله گوش کودک شکل نگرفته است که در این شرایط باید از سمعک های استخوانی استفاده کرد و پس از رسیدن به سن 7 سالگی جراحی گوش انجام می شود و گوش حالت هنجار خودش را به دست می آورد و پس از آن کودک می تواند از سمعک های پشت گوشی و داخل گوشی استفاده کند.
سوال: فرزند من یک گوش هنجار و یک گوش کم شنوا دارد، آیا نیازی دارد که از سمعک استفاده کند؟
پاسخ: طبق اخرین مقالات و کتب علمی، بهتر است که برای کم شنوایی های یک طرفه هم سمعک تجویز شود. در بسیاری از مطالعات نشان داده شده است که پیشرفت گفتار و زبان این دسته از کودکان بسیار قابل توجه تر از حالت بدون سمعک است.
پس از دریافت سمعک، والدین باید حداکثر تلاش خود را بکنند که سمعک در تمام طول روز روی گوش کودک باشد و والدین باید بدانند رسیدن به حالتی که استفاده پیوسته و همیشگی از سمعک صورت بگیرد، راحت و آسان نیست و بدانید که چنین روندی به تدریج در طی دو سال اول زندگی راحتر وآسان تر می شود.
والدین همیشه باید از درست قرار گرفتن سمعک در حالت های مختلف (نشستن، دراز کشیدن و .. ) اطمینان حاصل کنند.
والدین هر چند وقت یک بار باید قالب سمعک کودک خود را تمیز کنند.
از والدین بخواهید که این مساله را پایش کنند که آیا کودک به صداهای بلندتر محیط، صدای افراد دیگر، صدای خودش واکنش نشان می دهد و نیز اینکه آیا کودک مهارت های اولیه را از خود در زمینه حفظ نوبت نشان می دهد.
والدین باید حتما باتری های جدید و کارکرده را حتما دور از کودکان نگه دارند. این مساله مخصوصا برای آن دسته از کودکانی باید رعایت شود که کمتر از سه سال سن دارند، ولی بلع (چه به صورت اتفاقی و چه به صورت عمدی) ممکن است در هر سنی پیش بیاید. سمعک نوزادان و نوپایان باید زایده ی مخصوص در باتری برای بازنشدن داشته باشد.
باید به والدین توصیه کرد در مواقعی که فکر می کنند کودک باتری سمعک را بلعیده است، بی درنگ به نزد پزشک مراجعه کنند. وادار کردن کودک به بالا آوردن و استفراغ فایده ای ندارد و ممکن است آسیب رسان باشد، چون که امکان دارد باتری از داخل شکم بیرون بیایید و در مری گیر کند.
لازم به ذکر است که والدین کودک باید هر ماه یک بار به شنوایی شناس خود مراجعه کنند تا از سلامت سمعک و تنظیم دقیق سمعک خود اطمینان حاصل کنند. همچنین والدین باید در سال های اولیه مراجعات زیادی داشته باشند تا به تنظیم ایده ال سمعک دست پیدا کنند.
برای مشاوره سمعک و استفاده از خدمات کم نظیر کلینیک دانیال می توانید با شماره ی 02186035953 تماس بگیرید و نسبت به تعیین وقت اقدام فرمایید.