آیا سمعک برای درمان وزوز گوش استفاده میشود ؟


کاهش شنوایی در فرکانس های بالا معمولا با وزوز همراه است ، به عنوان علامت همراه بسیاری از بیماران آن را تجربه کرده اند. در این زمینه ، توانبخشی همراه با سمعک مواردی از کاهش وزوز را نشان میدهد که اغلب پرسه زمان بری است و بیمار باید با حوصله در جلسات درمانی شرکت کند. که در این جا به تفضیل به توضیح آن خواهیم پرداخت .
سمعک معمولا برای بیمارانی که کاهش شنوایی دارند تجویز میشود. کاهش شنوایی معمولا به تدریج اتفاق می افتد و قابل لمس نیست و بسیاری از مردم وقتی میشنوند که کم شنوایی دارند متعجب میشوند . اما در مورد وزوز وضع مقداری متفاوت است. افراد به طور مشهود احساس میکنند که وزوز، شنوایی شان را تحت تاثیر قرار میدهد.وزوز میتواند علت های گوناگونی داشته باشد ممکن است که بعلت کاهش شنوایی دز فرکانس های بالا باشد هر چند که تعدادی از افراد با شنوایی نرمال هم از وزوز رنج میبرند.
بعضی از مردم که وزوز دارند بیان میکنند که وزوز مشکلی در زندگی آنان ایجاد نمیکند ، اما بسیاری از مردم بیان میکنند که وزوز در خوابیدن یا تمرکز یا زندگی روزمره یشان مشکل به وجود می آورد.
سمعک به شما کمک میکند که وزوزتان مدیریت شود و در مکالمات اجتماعی مشکلی پیش نیاید .

 

 


اما سمعک چگونه این کار را انجام میدهد و ایا سمعک روی همه ی انواع وزوز موثر است ؟


اگر بخواهیم فقط یک پاسخ سطحی به آن بدهیم بهتر است عنوان کنیم که در همه ی انواع وزوزها سمعک مناسب و راه حل نیست . وزوز انواع مختلفی دارد که با توجه به نورورفیزیولوژی مربوطه درمان یا کنترل خاص خود را دارند. سمعک برای دسته ای از وزوزها راه حل است که به علت محرومیت صوتی ایجاد میشوند . که علت این محرومیت صوتی هم میتواند کاهش شنوایی باشد .کارایی سمعک در این مرحله میتواند جبران کردن این کاهش شنوایی باشد.

به عبارت بهتر، در کسانی که کاهش شنوایی دارند (برای مثال در پیرگوشی یا مواجهه با نویز و ...) بیمار قسمتی از صداها ار به علت کاهش شنوایی از دست میدهد که این مورد همان محرومیت صوتی است که در ابتدا گفته شد و در آن بازه ی فرکانسی مانند قبل سیگنال و ورودی دریافت نمیکند ونورون های مغزی که مربوط به این قسمت از اطلاعات هستند دچار کاهش عملکرد میشوند. حال سیستم عصبی برای اینکه فعالیت آن قسمت از کار نیفتد شروع به تولید صداهایی میکند که ناشی از خود سیستم است . یعنی صداهایی که منبع خارجی ندارند و ما آن را تحت عنوان وزوز درک میکنیم.

 

سمعک برای درمان وزوز گوش


طبق تحقیقات در حدود 94 درصد مردم در محیط های آرام وزوز را تجربه میکنند. با این وجود وقتی شما دچار کاهش شنوایی هم میشود مقداری از صداهای محیط را از دست میدهید و به عبارتی تجربه محیط های آرامتان بیشتر میشود و این به معنی افزایش اگاهی شما از وزوز است . بسیاری از سمعک های امروزی این قابلیت را دارند که وزوز افراد را کنترل کنند. سمعک های پیشرفته دارای مدارات ویژه ای برای کنترل وزوز هستند؛ بدین صورت که این مدارات نویز خاصی را در محدوده فرکانسی وزوز در فاز مخالف تولید می کنند که بدین صورت وزوز بیمار پوشش داده می شود.

استفاده از سمعک در این مورد از وزوز دو مزیت را نشان میدهد : با افزایش ورودی صوتی و بهبود مکالمات ، بیمار آگاهی کمتری از وزوز داشته باشد . در واقع در این مورد کافی است که تقویتی که توسط سمعک انجام میشود صدای افراد یا تلویزیون یا ... را مقداری بالاتر از انچه وزوز فرد هست افزایش دهد. در این صورت پوششی که قبلا توسط وزوز انجام میشده برطرف میشود و تمرکز فرد بر روی مکالمات بهبود میابد. این بدان معنی است که مغز شما میتواند روی صداهای دلخواهتان (بجای وزوز ) تمرکز کند.


همچنین یک راه دیگر استفاده از سمعک هایی خاص است که سطح نویز داخلی بالایی دارند که این مورد هم باعث میشود درک فرد از وزوز کاهش یابد. از این طریق با افزایش عادت پذیری فرد تاثیر وزوز را در زندگی خود از یاد میبرد.
در این مورد باید سمعک در ساعات ابتدایی بیداری هم استفاده شود تا به مرور به حداکثر کارایی خود برسد. طبق بررسی هایی که انجام شده برای تعداد مشخصی از مردم ، سمعک تاثیر وزوز را کاهش میدهد و باعث افزایش کیفیت زندگی آنان میشود. همچنین سمعک دوطرفه در این زمینه کارایی بیشتری نسبت به سمعک یک طرفه دارد. طبق آمار 67 درصد افرادی که سمعک یکطرفه دریافت میکنند و 69 درصد افرادی که سمعک دوطرفه دریافت میکنند بهبود وزوزشان را گزارش کرده اند. اما این نسبت ها در شنیدن مکالمات روزمره کمی متفاوت است و شنوایی دو گوشی تاثیر بسزایی در شنیدن مکالمات دارد و راحتی بیشتری را در حین مکالمات فراهم می اورد.
علی رغم همه ی فوایدی که در کنار استفاده از سمعک برای بهبود وزوز ذکر شده است و بیماران اکثرا رهایی از وزوز را هنگام استفاده از آن گزارش کرده اند اما بیشتر این بیماران از درک دوباره ی وزوز هنگام برداشتن سمعک ، برای مثال در شب، شاکی و ناراضی هستند. به همین دلیل است که پیشنهاد میشود در بیمارانی که مبتلا به وزوز هستند تنها از یک روش ( که در این جا استفاده از سمعک است ) استفاده نشود . بلکه برای مدیریت وزوز باید روش های مختلف را در کنار یکدیگر استفاده کرد از جمله برنامه های اموزشی و مشاوره ای و حمایت های گروهی، درمان زوز به روش بازاموزی، درمان شناختی رفتاری وزوز و ...


برای مثال در این روش، بیماری که فقط از سمعک استفاده میکند، روند خوگیری یا عادت پذیری مغز نسبت به وزوز را به تاخیر می اندازد. زیرا زمانی که مغز نمیتواند محرک را کشف کند قادر نیست که به آن عادت کند. بنابراین توصیه میشود که سمعک ها در ساعاتی از روز برداشته شوند و در شرایطی که وزوز قابل شنیدن است مشاوره های وزوز برای خوگیری با آن انجام شود.
برای مشاوره سمعک و استفاده از خدمات کم نظیر کلینیک دانیال می توانید با شماره ی 02186035953 تماس بگیرید و نسبت به تعیین وقت اقدام فرمایید.